Uyuşturucu madde kullanımından kurtulma

Herkese açık grup active %s

Bağımlı bir bireyleilgileniyorsanız onu anladığınızı hissettirmeniz ve her şartta ona destek olacağınızı hissetirmeniz çok önemlidir. Madde kullanan kişilerde suçluluk veya tükenmişlik hissi meydana getirecek hal ve hareketlerden uzak durmalısınız.Eğer siz veya yakınlarınızın uyuşturcu madde belasından kurtulmasını istiyorsanız,birbirnize de destek olabilmek için bu grubu kullanabilirsiniz.
Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili hizmetlerin verildiği danışma ve destek hattıdır.

Group Admins

Uyuşturucu Bağımlılığının üstesinden gelmek

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100005235
  Hastarehberi Saglik Hiz
  Anahtar yönetici

  Uyuşturucu Bağımlılığının üstesinden gelmek
  Uyuşturucu bağımlılığı probleminizle başa çıkmaya hazır mısınız? Bu adım adım kılavuz, aşermeyle başa çıkmanıza, nüksetmeyle başa çıkmanıza ve madde kullanım bozukluğunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.
  Kapşonlu giyen sakallı genç adam, uzun, dar ağaçların korusunun önünde duruyor, yönünü uzatan güneşten gelen gölgeler
  Uyuşturucu bağımlılığı ve bağımlılığının üstesinden gelmenin ilk adımı
  Uyuşturucu bağımlılığı geliştirmek bir karakter kusuru veya zayıflık işareti değildir ve sorunun üstesinden gelmek için irade gücünden fazlası gerekir. Yasadışı veya belirli reçeteli ilaçları kötüye kullanmak, beyinde değişiklikler yaratarak güçlü isteklere ve ayıklığı imkansız bir hedef gibi gösteren bir kullanım zorunluluğuna neden olabilir. Ancak durumunuz ne kadar umutsuz görünürse görünsün veya daha önce kaç kez denemiş ve başarısız olmuş olursanız olun, iyileşme asla ulaşılmaz değildir. Doğru tedavi ve destekle değişim her zaman mümkündür.

  Bağımlılıkla mücadele eden birçok insan için, iyileşme yolundaki en zorlu adım, ilk adımdır: bir sorununuz olduğunu kabul etmek ve bir değişiklik yapmaya karar vermek. İyileşmeye başlamaya hazır olup olmadığınızı veya bırakmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı belirsiz hissetmeniz normaldir. Reçeteli bir ilaca bağımlıysanız, tıbbi bir durumu tedavi etmenin alternatif bir yolunu nasıl bulacağınız konusunda endişe duyabilirsiniz. Yırtık hissetmek sorun değil. Ayıklığa bağlı kalmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeyi değiştirmeyi içerir:

  stresle başa çıkma şeklin
  hayatında kimlere izin veriyorsun
  boş zamanlarında ne yaparsın
  kendin hakkında nasıl düşünüyorsun
  aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar
  Ayrıca, hayatınızda sorunlara neden olduğunu bilseniz bile, tercih ettiğiniz ilacı bırakma konusunda çelişkili hissetmeniz normaldir. İyileşme zaman, motivasyon ve destek gerektirir, ancak değişim taahhüdü vererek bağımlılığınızın üstesinden gelebilir ve hayatınızın kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz.

  Değişimi düşün
  Ne zaman ve ne kadar kullandığınız da dahil olmak üzere uyuşturucu kullanımınızı takip edin. Bu size bağımlılığın hayatınızda oynadığı rol hakkında daha iyi bir fikir verecektir.
  Bırakmanın artılarını ve eksilerini, ayrıca uyuşturucu kullanımına devam etmenin maliyet ve faydalarını listeleyin.
  Partneriniz, çocuklarınız, evcil hayvanlarınız, kariyeriniz veya sağlığınız gibi sizin için önemli olan şeyleri düşünün. Uyuşturucu kullanımınız bunları nasıl etkiliyor?
  Güvendiğiniz birine uyuşturucu kullanımınızla ilgili duygularını sorun.
  Kendinize değişmenizi engelleyen bir şey olup olmadığını sorun. Değişikliği yapmanıza ne yardımcı olabilir?
  Değişime hazırlanmak: Bağımlılıktan kurtulmanın 5 anahtarı
  Değiştirmek istediğiniz nedenleri kendinize hatırlatın.
  Varsa, geçmiş iyileşme girişimlerinizi düşünün. Ne işe yaradı? Ne yapmadı?
  Uyuşturucu kullanımınızla ilgili bir başlangıç ​​tarihi veya sınırlar gibi belirli, ölçülebilir hedefler belirleyin.
  Bağımlılığınızın hatırlatıcılarını evinizden, iş yerinizden ve sık kullandığınız diğer yerlerden kaldırın.
  Arkadaşlarınıza ve ailenize iyileşmeyi taahhüt ettiğinizi söyleyin ve desteklerini isteyin.
  Bağımlılık tedavi seçeneklerinizi keşfedin
  İyileşmeye karar verdiğinizde, tedavi seçeneklerinizi keşfetmenin zamanı geldi. Bağımlılık tedavisi belirli ilaca göre değişebilse de başarılı bir program genellikle aşağıdakiler gibi farklı unsurları içerir:

  Detoksifikasyon. Genellikle ilk adım, vücudunuzu ilaçlardan arındırmak ve yoksunluk belirtilerini yönetmektir.

  Davranış danışmanlığı. Bireysel, grup ve/veya aile terapisi, uyuşturucu kullanımınızın temel nedenlerini belirlemenize, ilişkilerinizi onarmanıza ve daha sağlıklı başa çıkma becerileri öğrenmenize yardımcı olabilir.

  İlaç, yoksunluk semptomlarını yönetmek, nüksetmeyi önlemek veya depresyon veya anksiyete gibi birlikte ortaya çıkan herhangi bir zihinsel sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılabilir.

  Uzun süreli takip, nüksün önlenmesine ve ayıklığın korunmasına yardımcı olabilir. Bu, iyileşme sürecinizin yolunda gitmesine yardımcı olmak için düzenli olarak yüz yüze destek gruplarına veya çevrimiçi toplantılara katılmayı içerebilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.