Uyuşturucu madde kullanımını nasıl önlersiniz?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100003030
  Opr.Dr.Mustafa Mete
  Anahtar yönetici

  Herhangi birinin ve herkesin yasa dışı uyuşturucu kullanmasını engellemek neredeyse imkansız olsa da, uyuşturucu ve/veya alkol bağımlılığını önlemek için hepimizin yapabileceği şeyler vardır. Bu bilgiyi size en yakın olanlarla paylaşarak onların da uyuşturucu kullanmasını engelleyebilirsiniz.

  1. Akran baskısı ile etkili bir şekilde başa çıkın. Gençlerin yasadışı uyuşturucu kullanmaya başlamasının en büyük nedeni, arkadaşlarının akran baskısı kullanmasıdır. Kimse dışarıda bırakılmaktan hoşlanmaz ve gençler (ve evet, bazı yetişkinler de) kendilerini normalde yapmayacakları şeyleri yaparken bulurlar, sadece uyum sağlamak için. Bu durumlarda, ya daha iyi bir arkadaş grubu bulmanız gerekir. sizi zararlı şeyler yapmaya zorlamaz ya da hayır demenin iyi bir yolunu bulmanız gerekir. Gençler, baştan çıkarıcı durumlara düşmemek için iyi bir mazeret hazırlamalı veya önceden plan yapmalıdır.

  2. Yaşam baskısıyla başa çıkın. Günümüzde insanlar çok çalışıyor ve bunalmış durumdalar ve çoğu zaman iyi bir mola ya da bir ödülün hak edildiğini düşünüyorlar. Ama sonuçta, uyuşturucular hayatı sadece daha stresli hale getiriyor ve çoğumuz bunu o anda fark edemiyoruz. Ödül olarak uyuşturucu kullanmayı önlemek için stresle başa çıkmanın ve gevşemenin başka yollarını bulun. Egzersiz yapın, iyi bir kitap okuyun, muhtaçlarla gönüllü olun, bir şeyler yaratın. Olumlu ve rahatlatıcı herhangi bir şey, stresi azaltmak için uyuşturucu kullanmaktan zihninizi uzaklaştırmaya yardımcı olur.

  3. Akıl hastalığı için yardım isteyin. Akıl hastalığı ve madde kötüye kullanımı genellikle el ele gider. Akıl sağlığı hastalığı olanlar, ağrıyı hafifletmenin bir yolu olarak ilaçlara başvurabilirler. Anksiyete, depresyon veya travma sonrası stres bozukluğu gibi bir tür akıl sağlığı hastalığından muzdarip olanlar, madde kullanımına yol açmadan önce tedavi için eğitimli bir profesyonelden yardım almalıdır.

  4. Her risk faktörünü inceleyin. Sahip olduğunuz biyolojik, çevresel ve fiziksel risk faktörlerinin farkındaysanız, bunların üstesinden gelmeniz daha olasıdır. Ailede madde bağımlılığı öyküsü, uyuşturucu kullanımını yücelten bir sosyal ortamda yaşamak ve/veya uyuşturucu bağımlılığını modelleyen aile hayatı risk faktörleri olabilir.

  5. Dengeli bir yaşam sürdürün. İnsanlar hayatlarında bir şeyler yolunda gitmediğinde veya hayatlarından ya da hayatlarının gidişatından mutsuz olduklarında uyuşturucu kullanırlar. Hayatın büyük resmine bakın ve önceliklerinizi sırayla belirleyin.

  Çocugunuzun uyuşturucu kullanmaması için basit önlemler alın :

  1. Çocuğunuzun neler yaptığını öğrenin
  2. Çocuğunuzun nerede olduğuna dikkat edin
  3. Kurallar ve sonuçlarını belirleyin
  4. Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın
  5. ilaçları takip edin
  6. Destek verin
  7. kendiniz İyi bir örnek oluşturun.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.