Sedef hastalığı hakkında herşey ve çözüm yolları

Türkiye’nin ILK Sağlık Sitesi – Güncel Sağlık Haberleri – Tanı Tedavi Forumlar Cilt Sağlığı Sedef hastalığı hakkında herşey ve çözüm yolları

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100003170
  Opr.Dr.Mustafa Mete
  Anahtar yönetici

  Tedavi
  Sedef hastalığı tedavileri, cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya ve pulları ortadan kaldırmaya çalışır. Topikal tedavi (kremler ve merhemler), fototerapi (ışık tedavisi) ve oral veya enjekte edilebilir ilaçların tümü seçeneklerdir.
  Kullandığınız tedavi türü, sedef hastalığınızın ciddiyetine ve önceki tedavilere ne kadar iyi yanıt verdiğine göre belirlenir. Sizin için işe yarayan bir tedavi bulmadan önce, çeşitli ilaçları veya tedavilerin bir kombinasyonunu denemeniz gerekebilir. Öte yandan hastalık genellikle yeniden ortaya çıkar.
  topikal tedavi

  Kortikosteroidler Bu ilaçlar, hafif ila orta şiddette sedef hastalığının tedavisi için en sık reçete edilen ilaçlardır. Merhemler, kremler, losyonlar, jeller, köpükler, spreyler ve şampuanlar olarak mevcutturlar. Hafif kortikosteroid merhemler (hidrokortizon) genellikle yüzünüz veya cilt kıvrımlarınız gibi hassas alanlar ve yaygın lekeleri tedavi etmek için önerilir. Topikal kortikosteroidler alevlenmeler sırasında günde bir kez ve yalnızca remisyon sağlamak için alternatif günlerde veya hafta sonlarında uygulanabilir.
  Doktorunuz daha küçük, daha az hassas veya tedavisi daha zor alanlar için triamsinolon (Acetonid, Trianex) veya klobetasol (Temovate) gibi daha güçlü bir kortikosteroid kremi veya merhemi reçete edebilir.
  Güçlü kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı veya aşırı kullanımı cildi inceltebilir. Zamanla, topikal kortikosteroidler çalışmayı durdurabilir.

   

  D vitamini analogları Kalsipotrien ve kalsitriol (Vectical) gibi D vitamininin sentetik formları, cilt hücresi büyümesini yavaşlatır. Bu tip ilaç tek başına veya topikal kortikosteroidlerle birlikte kullanılabilir. Kalsitriol hassas bölgelerde daha az tahrişe neden olabilir. Kalsipotrien ve kalsitriol genellikle topikal kortikosteroidlerden daha pahalıdır.

   

  Retinoids Tazaroten (Tazorac, Avage) jel ve krem ​​olarak mevcuttur ve günde bir veya iki kez uygulanır. En yaygın yan etkiler cilt tahrişi ve ışığa karşı artan hassasiyettir.
  Hamileyken, emzirirken veya hamile kalmayı planlarken Tazaroten önerilmez.

   

  Kalsinörin inhibitörleri Takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) gibi kalsinörin inhibitörleri, iltihabı ve plak oluşumunu azaltır. Steroid kremlerin veya retinoidlerin çok tahriş edici olduğu veya zararlı etkilere neden olabileceği göz çevresi gibi ince cilt bölgelerinde özellikle yardımcı olabilirler.
  Kalsinörin inhibitörleri hamileyken, emzirirken veya hamile kalmayı planlıyorsanız önerilmez. Bu ilaç ayrıca potansiyel olarak artan cilt kanseri ve lenfoma riski nedeniyle uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır.

   

  Salisilik asit Salisilik asit şampuanları ve kafa derisi solüsyonları, kafa derisi sedef hastalığının ölçeklenmesini azaltır. Tek başına veya diğer ilaçların cilde daha kolay nüfuz etme kabiliyetini arttırmak için kullanılabilir.

   

  kömür katranı. Kömür katranı, pullanmayı, kaşıntıyı ve iltihabı azaltır. Şampuan, krem ​​ve yağ gibi çeşitli formlarda reçetesiz veya reçeteyle temin edilebilir. Bu ürünler cildi tahriş edebilir. Ayrıca dağınıktırlar, giysileri ve yatakları lekeleyebilirler ve güçlü bir kokuya sahip olabilirler.
  Hamile veya emziren kadınlar için kömür katranı tedavisi önerilmez.

   

  Goeckerman tedavisi Bazı doktorlar, kömür katranı tedavisini Goeckerman tedavisi olarak bilinen ışık tedavisiyle birleştirir. Kömür katranı cildi UVB ışığına daha açık hale getirdiğinden, iki terapi birlikte tek başına uygulanandan daha etkilidir.

  Anthralin Anthralin (başka bir katran ürünü), cilt hücresi büyümesini yavaşlatmak için kullanılan bir kremdir. Ayrıca pulları çıkarabilir ve cildi daha pürüzsüz hale getirebilir. Yüz ve cinsel organlarda kullanılmamalıdır. Antralin cildi tahriş edebilir ve dokunduğu hemen hemen her şeyi lekeleyebilir. Genellikle kısa bir süre uygulanır ve ardından yıkanır.

  ışık tedavisi
  Işık tedavisi, tek başına veya ilaçlarla birlikte orta-şiddetli sedef hastalığı için birinci basamak tedavidir. Cildi kontrollü miktarlarda doğal veya yapay ışığa maruz bırakmayı içerir. Tekrarlanan tedaviler gereklidir. Evde fototerapinin sizin için bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

  Sunshine Özeti, günlük güneş ışığına maruz kalma (heliyoterapi) sedef hastalığını iyileştirebilir. Güneş ışığı rejimine başlamadan önce, sedef hastalığı tedavisi için doğal ışığı kullanmanın en güvenli yolunu doktorunuza sorun.

  UVB geniş bant Yapay bir ışık kaynağından alınan kontrollü UVB geniş bant ışık dozları, tek yamaları, yaygın sedef hastalığını ve topikal tedavilerle düzelmeyen sedef hastalığını tedavi edebilir. Kısa süreli yan etkiler kızarıklık, kaşıntı ve kuru cildi içerebilir. Düzenli olarak nemlendirmek rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  UVB dar bant UVB dar bant ışık tedavisi, UVB geniş bant tedavisinden daha etkili olabilir ve birçok yerde geniş bant tedavisinin yerini almıştır. Genellikle cilt iyileşene kadar haftada iki veya üç kez uygulanır ve daha sonra idame tedavisi için daha az sıklıkla uygulanır. Ancak dar bant UVB fototerapisi daha şiddetli ve daha uzun süreli yanıklara neden olabilir.

   

  Psoralen artı ultraviyole A (PUVA). Bu tedavi, UVA’ya maruz kalmadan önce ışığa duyarlılaştırıcı bir ilaç (psoralen) almayı içerir.

  ışık. UVA ışığı, UVB ışığından daha derine nüfuz eder ve psoralen, cildi UVA maruziyetine daha duyarlı hale getirir.
  Bu daha agresif tedavi, cildi sürekli olarak iyileştirir ve genellikle daha ciddi sedef hastalığı vakaları için kullanılır. Kısa süreli yan etkiler mide bulantısı, baş ağrısı, yanma ve kaşıntıyı içerir. Uzun vadeli yan etkiler arasında kuru ve buruşuk cilt, çiller, artan güneş hassasiyeti ve melanom dahil cilt kanseri riskinde artış yer alır.

   

  Bir excimer lazer Bu ışık tedavisi biçiminde, güçlü bir UVB ışığı yalnızca etkilenen cildi hedefler. Excimer lazer tedavisi, daha güçlü UVB ışığı kullanıldığı için geleneksel fototerapiye göre daha az seans gerektirir. Yan etkiler kızarıklık ve kabarmayı içerebilir.

  Oral veya enjekte edilen ilaçlar
  Orta ila şiddetli sedef hastalığınız varsa ve diğer tedaviler işe yaramadıysa, doktorunuz oral veya enjekte edilen (sistemik) ilaçlar reçete edebilir. Şiddetli yan etki potansiyeli nedeniyle, bu ilaçların bazıları yalnızca kısa süreler için kullanılır ve diğer tedavilerle değiştirilebilir.

  Steroidler Birkaç küçük, kalıcı sedef hastalığı lekeniz varsa, doktorunuz lezyonların içine bir triamsinolon enjeksiyonu önerebilir.

  Retinoidler Asitretin (Soriatane) ve diğer retinoidler, cilt hücrelerinin üretimini azaltmak için kullanılan haplardır. Yan etkiler kuru cilt ve kas ağrısını içerebilir. Bu ilaçlar hamileyken, emzirirken veya hamile kalmayı planlarken önerilmez.

   

  Metotreksat Genellikle haftalık olarak tek bir oral doz olarak uygulanan metotreksat (Trexall), cilt hücrelerinin üretimini azaltır ve iltihabı bastırır. Adalimumab (Humira) ve infliximab’dan (Remicade) daha az etkilidir. Mide rahatsızlığına, iştah kaybına ve yorgunluğa neden olabilir. Uzun süreli metotreksat kullanan kişilerin kan sayımlarını ve karaciğer fonksiyonlarını izlemek için sürekli testlere ihtiyacı vardır. Hamile kalmaya çalışmadan en az üç ay önce erkekler ve kadınlar metotreksat almayı bırakmalıdır.
  . Emzirirken bu ilaç önerilmez.

   

  Siklosporin Şiddetli sedef hastalığı için ağızdan alınan siklosporin (Neoral) bağışıklık sistemini baskılar. Etkililik açısından metotreksata benzer, ancak bir yıldan fazla sürekli olarak kullanılamaz. Diğer immünosupresan ilaçlar gibi, siklosporin de enfeksiyon ve kanser dahil diğer sağlık sorunları riskinizi artırır. Siklosporin alan kişilerin kan basıncının ve böbrek fonksiyonlarının sürekli izlenmesi gerekir.
  Bu ilaçlar hamileyken, emzirirken veya hamile kalmayı planlıyorsanız önerilmez.

   

  Biyolojikler Genellikle enjeksiyon yoluyla uygulanan bu ilaçlar, bağışıklık sistemini hastalık döngüsünü bozacak şekilde değiştirir ve haftalar içinde hastalık belirtilerini ve belirtilerini iyileştirir. Bu ilaçların birçoğu, birinci basamak tedavilere yanıt vermeyen kişilerde orta ila şiddetli sedef hastalığının tedavisi için onaylanmıştır. Tedavi seçenekleri hızla genişlemektedir. Örnekler arasında etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), ustekinumab (Stelara), secukinumab (Cosentyx) ve ixekizumab (Taltz) sayılabilir. Bu tür ilaçlar pahalıdır ve sağlık sigortası planları kapsamında olabilir veya olmayabilir.
  Biyolojik maddeler dikkatli kullanılmalıdır çünkü ciddi enfeksiyon riskinizi artıracak şekilde bağışıklık sisteminizi baskılama riski taşırlar. Özellikle bu tedavileri alan kişiler tüberküloz taramasından geçirilmelidir.

   

  Diğer ilaçlar Thioguanine (Tabloid) ve hidroksiüre (Droxia, Hydrea) diğer ilaçların verilemediği durumlarda kullanılabilen ilaçlardır. Apremilast (Otezla) günde iki kez ağızdan alınır. Özellikle kaşıntıyı azaltmada etkilidir. Bu ilaçların olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşun.

  Tedavi hususları
  Doktorlar tedavileri sedef hastalığının tipine ve şiddetine ve etkilenen cilt bölgelerine göre seçse de, geleneksel yaklaşım, tipik cilt lezyonları (plaklar) olan kişilerde en hafif tedavilerle (topikal kremler ve ultraviyole ışık tedavisi (fototerapi)) başlamaktır. daha sonra sadece gerekirse daha güçlü olanlara ilerleyin. Püstüler veya eritrodermik sedef hastalığı veya ilişkili artriti olan kişiler genellikle tedavinin başlangıcından itibaren sistemik tedaviye ihtiyaç duyarlar. Amaç, olası en az yan etki ile hücre döngüsünü yavaşlatmanın en etkili yolunu bulmaktır.
  Alternatif tıp
  Özel diyetler, kremler, diyet takviyeleri ve şifalı bitkiler de dahil olmak üzere bir dizi alternatif tedavi, sedef hastalığının semptomlarını hafiflettiğini iddia ediyor. Hiçbirinin kesin olarak etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Ancak bazı alternatif tedaviler genellikle güvenli kabul edilir ve hafif ila orta şiddette sedef hastalığı olan kişilerde kaşıntı ve kabuklanmayı azaltabilir. Diğer alternatif tedaviler, stres gibi tetikleyicilerden kaçınmada faydalıdır.

  Aloe özü kremi. Aloe vera bitkisinin yapraklarından alınan aloe özü kremi kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve iltihabı azaltabilir. Cildinizde herhangi bir iyileşme görmek için kremi bir ay veya daha uzun süre günde birkaç kez kullanmanız gerekebilir.

  Balık yağı takviyeleri UVB tedavisi ile birlikte kullanılan oral balık yağı tedavisi, etkilenen cilt miktarını azaltabilir. Etkilenen cilde balık yağı sürmek ve dört hafta boyunca günde altı saat bir pansumanla kaplamak, pullanmayı iyileştirebilir.

  Oregon üzümü Kızamık olarak da bilinen bu ürün cilde sürülür ve sedef hastalığının şiddetini azaltabilir.

  esansiyel yağlar Aromaterapi için kullanılan esansiyel yağların stres ve kaygıyı azalttığı gösterilmiştir.

  Sedef hastalığının semptomlarını hafifletmek için diyet takviyeleri veya diğer alternatif tedavileri düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Belirli alternatif tedavilerin artılarını ve eksilerini tartmanıza yardımcı olabilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.