Grip mi? Covid-19 mu? Farkı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100005015
  Hastarehberi Saglik Hiz
  Anahtar yönetici

  Grip ve COVID-19 arasındaki fark nedir?

  Grip (grip) ve COVID-19 bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır, ancak bunlara farklı virüsler neden olur. COVID-19’a ilk olarak 2019’da tanımlanan bir koronavirüs enfeksiyonu neden olur.  Grip, bir grip virüsü (grip virüsleri) ile enfeksiyondan kaynaklanır.

  Bildiğimiz kadarıyla, COVID-19 gripten daha kolay yayılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 aşılarıyla güncel olan kişilerin oranını en üst düzeye çıkarma çabaları, COVID-19 pandemisini sona erdirmek için kritik olmaya devam ediyor. COVID-19 aşıları ve ne kadar işe yaradıkları hakkında daha fazla bilgi mevcuttur.

  Grip ile karşılaştırıldığında, COVID-19 bazı insanlarda daha ciddi hastalıklara neden olabilir. COVID-19 ayrıca insanların semptom göstermesi daha uzun sürebilir ve insanlar daha uzun süre bulaşıcı kalabilir. Grip ve COVID-19 arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki farklı bölümlerde bulabilirsiniz.

  Grip ve COVID-19 arasındaki farkı sadece semptomlara bakarak söyleyemezsiniz çünkü aynı semptomlardan bazılarına sahiptirler. Bu nedenle, hastalığın ne olduğunu söylemek ve bir tanıyı doğrulamak için test yapılması gerekir. Test aynı zamanda bir kişinin hem grip hem de COVID-19’a sahip olup olmadığını ortaya çıkarabileceği için önemlidir.

  COVID-19 ve buna neden olan virüs hakkında her gün daha fazla şey öğrenilse de, COVID sonrası koşullar (uzun süreli COVID olarak da bilinir) gibi hala bilinmeyen şeyler var.

  farklar:

  Bir kişinin COVID-19’u varsa, semptomları yaşaması gripten daha uzun sürebilir.

   

  Nezle

   

  Tipik olarak, bir kişi enfeksiyondan 1 ila 4 gün sonra herhangi bir yerde semptomlar yaşayabilir.

   

  COVID-19

   

  Tipik olarak, bir kişi enfeksiyondan 2 ila 14 gün sonra herhangi bir yerde semptomlar yaşayabilir.

  farklar:
  Bir kişinin COVID-19’u varsa, gripten daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

  Nezle

  Grip olan çoğu insan, semptom göstermeden yaklaşık 1 gün önce bulaşıcıdır.

  Grip olan daha büyük çocuklar ve yetişkinler, hastalıklarının ilk 3-4 günü en çok bulaşıcı gibi görünmektedir, ancak birçok insan yaklaşık 7 gün boyunca bulaşıcı kalır.

  Bebekler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

  farklar:

  Nezle

   

  Grip olan çoğu kişi birkaç gün ila iki hafta içinde kendi kendine iyileşir, ancak bazı kişiler hastaneye yatmayı gerektiren ciddi komplikasyonlar yaşar. Bu komplikasyonlardan bazıları yukarıda listelenmiştir. İkincil bakteriyel enfeksiyonlar influenza ile COVID-19’dan daha yaygındır.

   

  İshal, gripli yetişkinlere göre gripli küçük çocuklarda daha yaygındır.

   

  Grip komplikasyonları

   

  COVID-19

   

  COVID-19 ile ilişkili ek komplikasyonlar şunları içerebilir:

   

  Akciğerlerin, kalbin, bacakların veya beynin toplardamarlarında ve atardamarlarında kan pıhtıları

  Çocuklarda (MIS-C) ve Yetişkinlerde (MIS-A) Multisistem İnflamatuar Sendrom

  COVID-19 Sonrası Durumlar, COVID-19’a neden olan virüsle ilk kez enfekte olduktan sonra haftalar veya aylar sürebilen veya enfeksiyondan haftalar sonra ortaya çıkabilen bir dizi semptomdur. Uzun süreli COVID-19, hastalığı hafif olsa veya semptomları olmasa bile COVID-19 olan herkesin başına gelebilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.