göz rengim nedir, göz rengi değişebilir mi?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100005668
  Hastarehberi Saglik Hiz
  Anahtar yönetici

  göz rengim nedir, göz rengi değişebilir mi?

  Doğduğunda, gözlerin muhtemelen güzel bir maviydi. Bebeklerin vücutları ve gözleri, düşük melanin seviyelerine sahip oldukları için bu renkte görünür. Melanin saç, cilt ve gözlerde bulunan bir pigment türüdür. Işığa maruz kaldıktan sonra melanin üretimi saç, cilt ve göz renginde değişikliklere yol açar. Giysilerinizin renginin gözlerinizin rengini değiştirebileceğini biliyor muydunuz? Veya ruh halinize göre göz renginizin değiştiğini duymuş olabilirsiniz. Bunun mümkün olup olmadığını veya gözlerinin renginin doğumda sabit olup olmadığını merak ettim.

  Üç yaş civarında, gözün renkli kısmı olan iris renk değiştirmeyi bırakır. Çevredeki ortama ve giydiğiniz kıyafetlere bağlı olarak renk yanılsamasını yaşayabilirsiniz. Bu, gerçek bir dünya değişikliğinden çok ruhsal bir değişimdir. Bununla birlikte, yetişkinlerde göz rengini geri döndürülemez şekilde değiştiren tıbbi durumlar ve ilaçlar vardır.

  Peki göz rengini değiştirmek ne kadar mümkün ve bunu nasıl yapıyorsunuz?
  Elbette bazı insanların gözleri yaşla birlikte açılırken bazılarının da rengi koyulaşır. Doğal göz renginizden hoşlanmasanız bile, onu değiştirmenin veya geliştirmenin kolay yolları vardır.

  Çoğu insan doğal göz rengine sadık kalır. Göz rengi “değişiklikleri” genellikle ışık efektlerinden kaynaklanır ve gerçek durumlarda genellikle hafiftir. Yaralanmalar ve diğer göz problemleri, göz renginde gözle görülür değişikliklere neden olabilir.
  Bebekler genellikle yetişkinler kadar ışığa maruz kalmazlar, bu nedenle ciltleri, saçları ve gözleri yetişkinlerden daha hafiftir. Cilt, göz ve saç renginin tümü genetikten etkilenir. Örneğin, her iki ebeveyn de koyu tenli ve saç rengine sahipse, aynı renk pigmenti ile doğmuş olabilirler.

  Ancak göz renginin ortaya çıkması biraz zaman aldı. Iris melanogenezi, ışığa maruz kalma süresi ile arttı. Ancak yeni göz renginiz genleriniz tarafından önceden belirlenmiş olabilir. Hiç değişmemiş olsa da, yine de açık mavi gözleri olabilir. Bu, göz renginin çevreniz tarafından değil (ne kadar veya ne kadar az ışığa maruz kaldığınız) genleriniz tarafından belirlendiği anlamına gelir.

  Bir tür pigmentasyon olan melanin, göze eşsiz rengini vermekten sorumludur.
  İris, yüksek konsantrasyonda melanin içeren ve göze giren ışık miktarını düzenlemede önemli bir rol oynayan gözbebeğinin etrafındaki dairesel bir yapıdır. Çok fazla melanin varsa, gözleriniz koyu görünecektir. Bu nedenle, kahverengi gözlü insanlar, mavi veya yeşil gözlü insanlardan daha fazla melanin üretir.

  Göz rengi, genetik bir özellik olan iristeki melanin miktarı ile belirlenir. Saç ve ten rengini etkileyen genlerin çoğu da göz renginin belirlenmesinde rol oynar.

  Doğal göz tipiniz kısmen ebeveyninizin göz rengine göre belirlenir.
  Mavi gözlü ebeveynlerden mavi gözlü yavrular nadir değildir. Ebeveynlerden birinin mavi gözleri diğerinin kahverengi gözleri varsa, çocuğun göz renginin ebeveynin göz renginin tam bir kopyası olma olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, bir çocuğun ebeveynlerinden farklı bir göz rengine sahip olması hala mümkündür. Diğer genetik faktörler de burada rol oynayabilir.

  Yaşamın ilk birkaç ayında, yeni doğmuş bir bebeğin gözleri kökenleri hakkında pek bir şey açıklamayabilir. Bebeğinizin gözlerinin hayatının ilk birkaç ayında renk değiştirmesi ve koyulaşması tamamen normaldir. Bunun nedeni, melanin, melanosit adı verilen hücreler tarafından doğumdan sonra en az altı ay boyunca gözde salgılanmaya devam etmesidir.

  heterokromi nedir?
  Heterokromi olarak bilinen çok nadir bir durumda gözler çok farklı görünür. Her iki iris de farklı renkte olduğunda heterokromi iris olarak bilinen bir durum oluşur. Bununla birlikte, hastalığın birkaç farklı formu vardır.
  İrisin biraz farklı tonları varsa, kısmi heterokromunuz var. İris çoğu zaman mavi görünebilir, ancak bir köşede yeşil görünebilir. Merkezi heterokromi, irisin merkezindeki iki farklı renkli halkanın tıbbi terimidir.

  Sağlığınızı etkileyebilecek veya etkilemeyecek bu durum doğumda mevcut olabilir. Ancak heterokromi kalıtsaldır ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir.
  Göz Ameliyatı Gözler kırmızı ve mukusludur. İris glokomunda tümör büyümesine neden olan konjonktival hipertrofi.

  Gözlerinizin ve bir bütün olarak vücudunuzun sağlığı bu faktörlerin bazılarından olumsuz etkilenebilir. Yetişkinlerde göz değişiklikleri hızlı ve fark edilirse, bir göz doktoruna başvurmalısınız.

  Göz rengi genellikle hangi yaşta değişir?

  Göz rengi genellikle üç yaş civarında sabitlenir. Bir kişinin göz rengi belirlendiğinde, nadiren değişir. Bununla birlikte, göz rengi ve değişim potansiyeli birçok faktörden etkilenir.

  İstersem başka bir göz rengi alabilir miyim?
  Bebekken göz rengi zamanla uyum sağlar. Doğumdaki göz rengi, kahverengi, mavi, ela, yeşil veya gri gözlerinizin olup olmadığını belirler. Bazı insanlar gözlerine daha fazla dikkat çekmek veya doğal renklerini değiştirmek için renkli kontakt lens kullanmayı tercih ederler. Bazıları orada durur, ancak diğerleri daha sert önlemler alır.

  Göz rengini kalıcı olarak değiştirebilen tartışmalı yeni bir cerrahi prosedüre ilgi artıyor.

  Hollywood yıldızları arasında popüler olan bu prosedür, rengi değiştirmek için göze yapay bir iris yerleştirmeyi içerir. çarpıcı biçimde değiştirin. Göz doktorları, bu yöntemin kalıcı görme kaybına yol açabileceği konusunda ciddi endişelerini dile getirdiler.

  Sabit bir göz bebeği rengiyle doğmanıza rağmen, nasıl giyindiğinize bağlı olarak göz renginizin değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü saçınızın ve teninizin rengi seçtiğiniz kıyafetle ön plana çıkıyorsa, göz renginiz de öyledir.

  Taupe, gri, menekşe veya leylak tonları kullanmak mavi gözlerinizi vurgulayacaktır.
  Bu tonlarla eşleştirildiğinde, gözlerinizin mavi tonları daha da çekici görünecektir. Bu tonlarda makyaj aynı sonucu verir. Daha derin bir mavi göz yanılsaması yaratmak için doğal göz renginizden veya siyahtan daha koyu mavi bir göz farı kullanın. Öne çıkmak istiyorsanız gümüş, turkuaz ve fuşyayı deneyin. Bu renkler, mavi rengi vurgularken kontrast oluşturur.

  Kahverengiler, kayısılar, pembe turuncu mercanlar, morlar ve erikler, yeşil ve elaları tamamlayan harika renklerdir. Koyu haki veya orman yeşili kullanırsanız veya göz makyajında ​​vurgu olarak kullanırsanız, gözlerinize daha koyu ve derin bir görünüm kazandıracaktır. Dramatik kostümler mor, altın ve yeşil gibi parlak renklerden oluşur.

  göz renginde ilaca bağlı değişiklikler
  Glokom tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfı olan prostaglandinler, göz renginde kalıcı değişiklikler, çoğunlukla gözün doğal renginin koyulaşması ile ilişkilidir.

  Kirpikleri uzatmak için kullanılan prostaglandin ilacı Kafes, iris rengini etkilemiyor gibi görünüyor. Göz renginde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olan ilaçlar söz konusu olduğunda ana suçlu prostaglandinlerdir. Prostaglandinler hem glokom ilaçlarında hem de kirpik büyüme ürünü Latisse’de bulunur. Her iki ürünün de irisi kararttığı bilinmektedir. Latisse’i estetik amaçlarla kullanırken bu dikkate alınması gereken bir şeydir.

  iris renk değişimi
  Güneşin ultraviyole ışınları, irisin yüzeyinde çil adı verilen küçük kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Deride çiller kadar yaygındırlar ve aynı zamanda iyi huyludurlar.

  Eğitimsiz bir göze, bir iris nevüsü bir köstebek gibi görünebilir. Bunun nedeni, siyah büyümeler veya büyük çiller olmalarıdır. Bir tür pigment hücresi olan melanositler, nevüsten sorumludur. Nadiren zararlıdırlar ve çok yavaş yayılırlar, ancak kanser riskini artırabilirler. Nevüs, iris çillerinden daha az yaygındır ve tıbbi müdahale gerektirir.

  Zengin nodüller olarak bilinen bu kahverengi yumrular, irisin yüzeyinde oluşabilir. Nörofibromatoz, genellikle bu tümörlere eşlik eden altta yatan hastalığın tıbbi terimidir. Sinir sistemi hastalığının bir sonucu olarak vücuttaki sinir hücrelerini aşırı büyüten bir tümör. Bu durumun genetik bir bileşeni var gibi görünüyor. Zengin nodüller, nörofibromatozun teşhisine yardımcı olabilir. Çoğu durumda, görme bozukluğu oluşmaz. Nörofibromatozisli kişiler, başka komplikasyonlar gelişmedikçe normal bir yaşam sürdürebilirler.

  Fuchs’a göre irisin ve gözün ön segmentinin diğer yapılarının iltihaplanması sözde heterokromatik iridosiklittir. Heterokromik Fuchs iridosiklit, nedeni bilinmediği için tedavisi zor olan nadir bir durumdur. Katarakt, iltihaplanma ve iris pigmentasyonu tüm semptomlardır. Fuchs’un heterokromik iridosiklitine bağlı tedavi edilmeyen glokom kalıcı körlüğe neden olabilir. dekoratif tasarım gözlük camları.

  Plano kontakt lensler veya dekoratif lensler, özellikle Cadılar Bayramı çevresinde genellikle kostüm aksesuarları olarak kullanılır. Örneğin, plano kontakt lensler sizi beyaz iris veya kedi gözü gibi gösterebilir.
  Amerikan Optometrik Derneği kozmetik lens satın almak için reçete gerektirmiyor olsa da, birçok tüketici hala onları istiyor. Satın almak için bir reçete gereklidir….

  Kozmetik lenslerin yanlış kullanımı, düzeltici lenslerin yanlış kullanımı ile aynı sağlık risklerini taşır.
  Reçetesiz reçeteli veya plano kontakt lens satın almak veya FDA onaylı olmayan lensler satın almak, kusurlu veya hijyenik olmayan lens alma riskini artırır.
  Renkli kontakt lens satın almak, gözlerinizi veya sağlığınızı riske atmadan yeni bir görünüm denemenizi sağlayan basit ve güvenli bir işlemdir. var.
  Halihazırda kontakt lens takıyorsanız, göz doktorunuz reçetenize uygun renkli kontakt lensler sağlayabilir. Optisyeniniz, denemeniz için size numuneler sunacak ve gözleriniz için hangi renklerin en iyi olduğu konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz renk yelpazesi hakkında fikir edinmek için referans bölümündeki örneklere bakın.

  Bulanıklık, körlük, kaşıntı ve gözlerde sulanma gibi görme sorunları. Aşınmış kornea (gözün dış tabakasında çizikler)

  Göz rengi değiştirme ameliyatı nasıl olur?
  İris implant cerrahisinin asıl amacı, travmanın neden olduğu göz hasarını onarmaktı. Örneklerinden ikisi, irisin tamamının bulunmadığı aniridia ve irisin sadece bir kısmının mevcut olduğu kolobomdur.
  Silikon yapay bir iris katlanır ve korneadaki küçük bir kesiye sığacak şekilde implante edilir. Yapay iris korneanın altına katlanır ve gerçek irisin üzerine yerleştirilir. Genellikle lokal anestezik kullanılır.

  Orijinal tıbbi amacına rağmen, bu prosedür estetik nedenlerle giderek daha popüler hale geliyor. Birçok insan doğal iris rengiyle iyi çalışırken, birçoğu da göz rengi değiştirme ameliyatı olmayı tercih ediyor.
  Güvenilir araştırmalar, kozmetik iris implant ameliyatı olan kişilerin komplikasyon yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  Bu kategori şunları içerir:
  Azalmış görme veya körlük. Gözdeki basınç anormal derecede yükselir ve bu da glokoma yol açabilir. Katarakt, normalde şeffaf olan lens opak hale geldiğinde ortaya çıkar ve kornea ödemine (korneanın şişmesine) neden olur.

  Tıbbi araştırmacıların kozmetik iris implant cerrahisini kapsamlı bir şekilde araştırmaları için yeterli zaman olmadı. ABD düzenleyici kurumları tarafından bu yöntemin hiçbir klinik denemesi veya değerlendirmesi yoktur. Ne yazık ki bu, bu süreçle ilgilenenlerin uzak ülkelere seyahat etmesi gerektiği anlamına geliyor.

  Göz rengi zamanla değişir mi?
  Kısa cevap hayır. Melanin, irise belirli bir gölge vermekten sorumludur. Gözün melanin içeriği gözün ne kadar karanlık görüneceğini belirler. Melanin üretimindeki azalma gözlerin daha soluk olmasına neden olur.

  Çoğunlukla, göz renginiz çocukluğunuzdan beri değişmedi.
  Çalışmalar, çok nadir durumlarda, yaralanmaların veya genetiğin göz rengi değişikliklerine neden olabileceğini göstermiştir.

  Heterokromi, bir veya iki gözde farklı bir iris rengiyle sonuçlanır. Göz travması veya yaralanması bu durum için yaygın bir tetikleyicidir. Nadiren Waardenberg sendromu, Sturge-Weber sendromu, Konjenital Horner sendromu ve Parry-Romberg sendromu gibi doğum kusurları söz konusudur.
  Pigmenter glokom nedeniyle göz rengi değişebilir.

  Göz renginin değişmesi çok nadir görülen bir durumdur. Genişlemiş öğrenciler, gözlerinizin renk değiştirdiği izlenimini verebilir. Çevrenizdeki renkler nedeniyle göz renginizin değiştiğini düşünmeleri için insanları kandırabilirsiniz.

  Göz rengindeki bir değişiklik tamamen zararsız olabilir veya ciddi bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Göz rengi değişiklikleri sadece iriste meydana gelebilir veya kornea veya sklera pigmentasyonundaki değişikliklerle maskelenebilir.

  göz renginizi nasıl aydınlatır veya aydınlatırsınız?
  Koyu kahverengi veya orta kahverengi gözler, özellikle yeşil gibi açık renkli benekler içeriyorsa çekicidir. Göz rengi, makyaj ve ortam ışığı gibi çeşitli dış etkenlere bağlı olarak değişebilir. Ne yazık ki, göz renginizi kalıcı olarak değiştirmenin bir yolu yok, ancak koyu renkli gözleri daha az fark edilir ve açık renkli gözleri daha parlak hale getirmenin yolları var.

  Göz kapakları ve göz altı dahil tüm yüzü fondöten ile kaplayın. Göz çevresindeki cilt kusursuz ve göze batmayan görünür. Makyaj yapmadan önce şişliği azaltmak için gözlerinizi soğuk suyla yıkayın.

  Göz farı için nötr veya açık tonları seçin. İdeal gölge, gözlerinizin rengine ve vurgulamak istediğiniz gölgeye göre değişir.

  yeşil lekeleri vurgulamak için mor göz farı veya mavileri vurgulamak için gri göz farı.

  Gözlerinizin kenarlarına siyah göz kalemi uygulayın. Çizginin kirpik çizgisine mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olun. Koyu maskara kullanın.
  Daha iyi görüş için açık renkli kontakt lensler kullanın. Nanoteknoloji sayesinde bazı kontakt lensler, mavi veya yeşil gibi koyu renk gözlerin daha parlak görünmesini sağlayabilir. Bu, optik bir yanılsama yaratmak için kontaklara küçük parçacıklar yerleştirilerek yapılır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.