En faydalı bitkiler nelerdir?

 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100003412
  Opr.Dr.Mustafa Mete
  Anahtar yönetici

  En faydalı bitkiler nelerdir?

   

  1. Biber

  Biberler, dolmalık biberler ve pul biberler de dahil olmak üzere, yağ ve kalori bakımından düşüktür.

  Bunlar, aşağıdakiler gibi iyi bir besin kaynağıdır:

  1. C vitaminidoğal-sağlıklı-yaşam-bitkiler-vitaminler
  2. lifli gıdalar
  3. K vitamini
  4. B vitaminleri

  Biberlerdeki kapsaisin, birçok ağrı giderici kremde yaygın bir bileşen olan, Substance P. Capsaicin adı verilen sinirlerinizdeki belirli bir ağrı vericisini azaltarak artrit ağrısını hafifletebilir. Topikal olarak uygulandığında hafif yanmaya veya cilt reaksiyonuna neden olabilir.

  2. Patates

  Beyaz patates, nişastalı bir karbonhidrat olduğu için genellikle kötü bir üne sahiptir, ancak tüm patates çeşitleri besin açısından yoğundur. Ölçülü olarak yenildiğinde ve tereyağı ve ekşi krema ile kızartılmadığında veya bulaşmadığında sağlıklı bir diyetin parçası olabilirler.

  Patates yağsızdır ve iyi bir lif kaynağıdır. Lif daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur, böylece daha az yiyebilirsiniz. Patatesler sodyum ve potasyum içerdiklerinden elektrolitlerinizi dengede tutmanıza da yardımcı olur.

  Aynı zamanda iyi bir kaynaktır:

  • C vitamini
  • B6 vitamini
  • niasin
  • manganez
  • Demir
  • bakır
  • folat
   En sağlıklı patates fırındaki patatestir. Tereyağı ve ekşi krema yerine otlar ve bir parça Yunan yoğurdu ekleyin. Farklı çeşitleri denemekten çekinmeyin, özellikle de pigmentli patatesler size paranızın karşılığını alamadığınız için iltihap önleyici bir patlama sağlayabilir.

  3. Domates

  Teknik olarak domates bir sebze değildir; onlar bir meyve. Aşağıdakileri içeren dört karotenoid antioksidanın tümünü içerirler:

  • likopendoğal-sağlıklı-yaşam-bitkiler-vitaminler
  • beta karoten
  • alfa-karoten
  • lutein
   Likopen en güçlü karotenoiddir. Bazı kanser türlerini önlemeye, kalp hastalıklarını önlemeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, domateslerin anti-inflamatuar yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir.

  Domates aşağıdakiler için iyi bir kaynaktır:

  1. E vitamini
  2. A vitamini
  3. potasyum
  4. kalsiyum
  5. K vitamini
  6. B vitamini
  • Yeşil salataya taze, doğranmış domatesleri ekleyin veya taze domates suyu yapın. Domates, sebze çorbası ve biberde de lezzetlidir.

  4. Patlıcan

  Domates gibi patlıcan da bir meyvedir. Yağ veya kolesterol içermez. Patlıcan herhangi bir vitamin veya mineralde yüksek değildir, ancak az miktarda en gerekli vitamin ve mineralleri içerir.

  Diyetinizde patlıcanın tadını çıkarmak için yağ ve kalori yüklü patlıcan Parmesan güvecinin ötesine geçin. Bunun yerine dilimlenmiş patlıcanı zeytinyağı ve otlar ile serpmeyi, ardından kızartmayı veya ızgara yapmayı deneyin. Ayrıca patlıcanı buharda pişirebilir veya en sevdiğiniz sebzeli pizzaya sote dilimler ekleyebilirsiniz.

  En besleyici 8 itüzümü bitkisi

  Diyetinizden itüzümü çıkarmalı mısınız?

  doğal-sağlıklı-yaşam-bitkiler-vitaminlerBugüne kadar, itüzümü sebzelerinin iltihaplanmaya neden olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Öyle olsa bile, bu anekdot kanıtlarının yanlış olduğu anlamına gelmez. Gıda alerjileri ve intoleransları dünya çapında yükselişte.

  Gece gölgelerinin sizi nasıl etkilediğini kesin olarak bilmek için bir eliminasyon diyeti deneyin. Belirtilerinizin düzelip düzelmediğini görmek için iki hafta boyunca bütün itüzümü yemeyi bırakın. Emin değilseniz, belirtilerinizin kötüleşip kötüleşmediğini görmek için bunları tekrar diyetinize ekleyin.

  Herhangi bir yemeği yedikten sonra aşağıdaki gibi semptomlar yaşarsanız, yaşamı tehdit eden bir anafilaktik reaksiyon geçirdiğinizi düşündürebilecek, yemeyi bırakın ve acil servise ve doktorunuza görünün:

  • ağız karıncalanma
  • döküntü veya kurdeşen
  • kaşıntı
  • yüz, dil veya boğazın şişmesi
  • nefes almada zorluk veya hırıltı
  • sindirim sorunu
  • baş dönmesi veya baş dönmesi
  • bayılma

  Bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız, itüzümüne karşı alerjik bir reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Gıda intoleransları, anafilaktik bir risk oluşturmamalarıyla gıda alerjisi semptomlarından farklıdır, ancak yine de ağrı, rahatsızlık, ağrı ve gastrointestinal sorunlar gibi rahatsız edici semptomlar üretebilirler. Bir diyetisyen, herhangi bir alerji ve intoleransı belirlemek ve yönetmek için bir eliminasyon diyetini izlemenize yardımcı olabilir.

  anti-inflamatuar gıdalar

  Birçok gıdanın vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunları düzenli olarak yemek, eklem ağrısını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı popüler anti-inflamatuar gıdalar şunları içerir:

  1. Omega-3 yağ asitleri
  Omega-3 yağ asitleri yüksek gıdalar, iltihaplanmaya neden olan iki proteini sınırlayarak iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Omega-3’ler ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza ve kolesterolü düşürmenize yardımcı olabilir.

  omega 3 için 

  1. Somon
  2. sardalye
  3. orkinos
  4. Keten tohumu yağı
  5. Chia çekirdekleri
  6. ceviz
  7. soya fasulyesi
  8. ıspanak

  2. Meyveler

  doğal-sağlıklı-yaşam-bitkiler-vitaminlerMeyveler, yapraklı yeşillikler ve diğer taze ürünler antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar açısından zengin bir diyet bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olur ve iltihaplanma riskini azaltabilir. Çeşitli meyve ve sebzeler yemek, genel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

  3. Yüksek lifli gıdalar

  kabuklu yemişler, kepekli tahıllar ve ürünler gibi lif oranı yüksek gıdalar, artritte yaygın olan iltihaplanma belirteçleriyle savaşmaya birkaç şekilde yardımcı olabilir:

  1. Kandaki C-reaktif protein seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. C-reaktif protein, romatoid artrit gibi inflamatuar hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.
  2. Lif ayrıca, iltihaplanma ile bağlantılı başka bir faktör olan kilo alımını da önleyebilir.
  3. Lif, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteriler için tercih edilen öğündür. Araştırma, sağlıklı bir mikrobiyomun iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  4. Zeytinyağı

  Zeytinyağı, anti-inflamatuar Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. 2011 araştırmasına göre, zeytinyağı, anti-inflamatuar özelliklere sahip birkaç bileşik içerir. Oleocanthal olarak bilinen bir fenolik bileşik olan bir bileşiğin, ibuprofen kadar güçlü anti-inflamatuar yeteneklere sahip olduğu gösterildi.

  5. Soğan

  Soğan, quercetin adı verilen bir biyoflavonoid içerir. Bir 2006 çalışmasına göre, Güvenilir Kaynak kersetin, anti-inflamatuar ve antioksidan yeteneklere sahiptir. Histamin salınımını ve mast hücre salgısını durdurarak alerjik reaksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.

  Quercetin içeren diğer gıdalar şunlardır:

  1. elmalar
  2. lifli yeşil sebzeler
  3. Fasulyeler
  4. greyfurt

  Enflamatuar olduğu kanıtlanmış gıdaları sınırlayın veya kaçının

  İltihabı önleyen gıdaları diyetinize eklemek önemli olmakla birlikte, iltihap yapan gıdalardan da kaçınmalısınız.

  Doymuş yağ ve trans yağ oranı yüksek gıdalar vücuttaki iltihaplanma ile bağlantılıdır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. kızarmış yiyecekler
  2. patates cipsi, kraker ve diğer işlenmiş atıştırmalık yiyecekler
  3. kek ve kurabiye gibi işlenmiş pişmiş ürünler
  4. yüksek ısıda pişirilen yiyecekler
  5. şeker oranı yüksek gıdalar
  6. soda ve şekerli meyve suyu gibi şeker oranı yüksek içecekler
  7. sodyum içeriği yüksek gıdalar
  8. Süt ürünleri bazı insanlarda iltihaba neden olabilir.

  Araştırmalar, iltihaplanma ile inek sütüne alerjisi olan kişiler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Süt ürünleri ayrıca metabolik bozukluğu olan kişilerde iltihabı kötüleştirebilir. Sütün artrit semptomlarınızı nasıl etkilediğini görmek için iki hafta boyunca diyetinizden çıkarın.

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.