Covid-19 koronavirüs rehberi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100003615
  Opr.Dr.Mustafa Mete
  Anahtar yönetici

  Kendinizi ve başkalarını güvende tutun: Hepsini yapın!

  Sıranız gelir gelmez aşı olun ve aşılamayla ilgili yerel yönergeleri izleyin.
  Hasta gibi görünmeseler bile, diğerleriyle aranızda en az 1 metre mesafe bırakın. Kalabalıktan ve yakın temastan kaçının.
  Fiziksel mesafenin mümkün olmadığı ve havalandırmanın yetersiz olduğu ortamlarda uygun şekilde takılmış bir maske takın.
  Ellerinizi alkol bazlı el dezenfektanı veya sabun ve su ile sık sık temizleyin.
  Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bükük bir dirsek veya doku ile kapatın. Kullanılmış mendilleri hemen atın ve ellerinizi düzenli olarak temizleyin.
  Belirtiler geliştirirseniz veya COVID-19 için pozitif test ederseniz, iyileşene kadar kendinizi izole edin.

   

  Maskeyi düzgün takın
  Maskenizi doğru şekilde takmak için:

  Maskenizin burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kapattığından emin olun.
  Maskenizi takmadan önce, çıkarmadan önce ve çıkardıktan sonra ve istediğiniz zaman ona dokunduktan sonra ellerinizi temizleyin.
  Maskenizi çıkardığınızda temiz bir plastik torbada saklayın ve her gün kumaş maske ise yıkayın ya da tıbbi maske ise çöp kutusuna atın.
  Valfli maskeler kullanmayın.

  Maskeler hakkında daha fazlası:

  Maske ne zaman ve nasıl takılır?
  Çocuklar ve maskeler hakkında sorular ve cevaplar
  Karar vericiler ve sağlık çalışanları için rehberlik

  Çevrenizi daha güvenli hale getirin
  Enfekte kişilerin birlikte uzun süreler geçirdikleri kalabalık ve yetersiz havalandırılmış alanlarda COVID-19’a yakalanma riskleri daha yüksektir.

  Restoranlar, koro çalışmaları, fitness dersleri, gece kulüpleri, ofisler ve ibadethaneler gibi insanların toplandığı, genellikle kalabalık iç mekanlarda ve yüksek sesle konuştuğu, bağırdığı, ağır nefes aldığı veya şarkı söylediği yerlerde salgınlar bildirilmiştir.

  Ortamınızı olabildiğince güvenli hale getirmek için:

  3C’lerden kaçının: kapalı, kalabalık veya yakın temas içeren alanlar.
  Dışarıdaki insanlarla tanışın. Açık hava toplantıları, özellikle kapalı alanlar küçükse ve dışarıdaki havanın girmediği durumlarda kapalı ortamlardan daha güvenlidir.
  Kalabalık veya kapalı ortamlardan kaçınamıyorsanız şu önlemleri alın:
  İçerideyken doğal havalandırma miktarını artırmak için bir pencere açın.
  Bir maske takın (daha fazla ayrıntı için yukarıya bakın).

  Daha fazla:

  Küçük halka açık toplantılar
  Havalandırma ve iklimlendirme (genel halk için)
  Havalandırma ve iklimlendirme (kamusal alanları ve binaları yöneten kişiler için)

  İyi hijyen sağlayın
  İyi solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19’a neden olan virüslerden korursunuz.

  İyi hijyen sağlamak için şunları yapmalısınız:

  Ellerinizi alkol bazlı el dezenfektanı veya sabun ve su ile düzenli olarak ve iyice temizleyin. Bu, virüsler de dahil olmak üzere elinizde olabilecek mikropları ortadan kaldırır.
  Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bükük dirseğinizle veya bir mendille kapatın. Kullanılmış mendili hemen kapalı bir çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın.
  Özellikle kapı kolları, musluklar ve telefon ekranları gibi düzenli olarak dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.

  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ne yapmalısınız?
  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, işte yapmanız gerekenler.

  Ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Önce telefonla arayın ve yerel sağlık yetkilinizin talimatlarını izleyin.
  COVID-19’un tüm semptomlarını bilin. COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve tat veya koku kaybıdır. Daha az görülen semptomlar arasında ağrı ve sızılar, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kırmızı veya tahriş olmuş gözler, ishal, deri döküntüsü veya el ve ayak parmaklarında renk değişikliği yer alır.
  Semptomların başlangıcından itibaren 10 gün ve semptomlar bittikten sonra üç gün boyunca evde kalın ve kendinizi izole edin. Tavsiye için sağlık uzmanınızı veya yardım hattınızı arayın. Birinin size malzeme getirmesini sağlayın. Evinizden çıkmanız veya yakınınızda birinin olması gerekiyorsa, başkalarına bulaştırmamak için uygun şekilde takılmış bir maske takın.
  DSÖ veya yerel ve ulusal sağlık yetkilileriniz gibi güvenilir kaynaklardan gelen en son bilgileri güncel tutun. Yerel ve ulusal makamlar ve halk sağlığı birimleri, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiye vermek için en iyi konumdadır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.