Bel Fıtığı nedir ? ne tavsiye edersiniz?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100004599
  Hastarehberi Saglik Hiz
  Anahtar yönetici

  Fıtıklaşmış disk nedir?
  Peki fıtıklaşmış bir disk tam olarak nedir? İlk önce, omurganıza bakalım. Omurganız küçük kemikler olan omurlar içerir. Her omur arasında küçük bir disk veya yastıkçık bulunur. Omurganızda amortisör görevi gören bu disk, jel benzeri bir çekirdekten ve halka adı verilen bir dış katmandan oluşur.

  Diskteki bir yırtıktan jel benzeri çekirdek dışarı çıktığında fıtıklaşmış bir disk oluşur. Jel benzeri merkez dışarı çıktığında, omurganızdaki sinirlere baskı yapabilir ve bu da ağrı ve rahatsızlığa, karıncalanmaya ve hatta uyuşukluğa neden olabilir.

  Bu durumu başka isimlerle de duyabilirsiniz: kaymış diskler, şişkin diskler veya kopmuş diskler.

  Fıtıklaşmış diskler, aşınma ve yıpranma nedeniyle oluşabilir, ancak aşağıdaki beş ipucunu izleyerek riskinizi azaltabileceğinizi bilmek önemlidir:

  1. Düzenli egzersiz yapın
  Egzersiz, sırt ağrısını, özellikle de disk kayması nedeniyle sırt ağrısını önlemenin iyi bir yoludur. Çekirdek kaslarınızı güçlendirdiğinizde sırtınız daha da desteklenir. Sonuç olarak, güçlü bir çekirdeğin stabilitesi, disk hernisi olasılığını azaltır.

  İpucu: Yüzme, bisiklete binme veya yürüme gibi belirli egzersizler sırtınıza fazla yük bindirmeden kilo vermenize yardımcı olabilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak, sağlıklı bir omurga için çok önemlidir.

  2. Güvenli kaldırma alıştırması yapın
  İster bir poşet yiyecek ister ağır bir kutu kaldırırken her zaman güvenli kaldırma tekniklerini uygulayın. Bükülürken kaldırma gibi uygun olmayan kaldırma, omurganıza çok fazla baskı uygular. Güvenli kaldırma ipuçları şunları içerir:

  Kaldırırken eğilmekten kaçının
  Squat yapın ve sizi yukarı kaldırmak için bacaklarınızı kullanın
  Mümkün olduğunda bir arkadaş kullanın
  Eşyaları vücudunuzdan uzak tutmaktan kaçının (mümkünse eşyaya yakınınıza sarılın)
  Garip şekilli nesneler veya ağır nesneler için, sırtın gerilmesini önlemek için bir bebek arabası kullanmayı düşünün.

  3. İyi bir duruş kullanın
  Kötü duruş, ister oturmak ister ayakta durmak, bel ağrısına katkıda bulunabilir. Duruşunuzu iyileştirmek ve omurganızı sağlıklı ve mutlu tutmak için bu ipuçlarını kullanın:

  Ayakta dururken, omuzlarınızı kalçalarınızın üzerinde hizalayın
  Çenenizi yere paralel tutun
  Özellikle bilgisayar başında otururken eğilmekten kaçının
  Ayaklarınız yere düz basacak şekilde oturun ve dizleriniz 90 derecelik açılarla bükülü
  Evde çalışıyorsanız, evdeki iş istasyonunuzda birkaç değişiklik yapmayı düşünün. Bel desteği olan bir sandalye kullanın ve bilgisayar monitörünüzü göz hizasında tam önünüzde olacak şekilde ayarlayın. Ekranı görmek için döndürmek sırt ağrısını şiddetlendirebilir.

  4. Uyku pozisyonunuzu yeniden düşünün
  Bir önceki bölümde sadece duruşu ele aldık, ancak iyi duruş, siz uyurken bile geçerlidir. Yüzüstü uyumak omurganıza, özellikle de servikal omurganıza çok fazla yük bindirir. Uyurken duruşunuzu iyileştirmek için şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  Sırt üstü veya yan yatın
  Omurganızı nötr bir pozisyonda tutmak için dizlerinizin altına (sırt uyuyanlar için) veya bacaklarınızın arasına (yan uyuyanlar için) bir yastık yerleştirin.
  Sert bir yatak kullanın
  Eski veya yıpranmış yatakları değiştirin
  Sağlıklı uyku alışkanlıkları sadece sırtınız için iyi değildir. Tüm eklemleriniz, özellikle omuzlarınız ve kalçalarınız için iyidirler.

  5. Sigaraya hayır deyin
  Sigara içmek akciğer sağlığı üzerindeki etkisiyle iyi bilinir, ancak sigara içmenin omurga sağlığını da etkilediğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, sigara içmenin daha yüksek sırt ağrısı insidansı ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

  Fıtıklaşmış bir diski nasıl tedavi edebilirsiniz?
  Bazen, tüm çabalarınıza rağmen diskler hala fıtıklaşır. İyi haber şu ki fıtıklaşmış diskler tedavi edilebilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.