Aşılar ne işe yarar?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100005452
  Hastarehberi Saglik Hiz
  Anahtar yönetici

  Aşılama, bir kişinin bağışıklık savunmasının maruz kalabilecekleri yaygın bir hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı olur. Aşı olmak, vakaların büyük çoğunluğunda insanların hastalığa yakalanmasını engeller.

  Bazı durumlarda, bir kişi aşı olduktan sonra hala hastalığa yakalanabilir, ancak semptomlar daha hafiftir ve iyileşme daha hızlıdır.

  Aşıların koruduğu hastalıklardan bazıları şunlardır:
  Hepatit B
  insan papilloma virüsü enfeksiyonu (HPV)
  grip
  kızamık, kabakulak ve kızamıkçık
  çocuk felci
  tetanos
  tüberküloz
  herkes için daha iyi
  Aşılı bir kişinin bulaşıcı bir hastalığı başkalarına bulaştırma olasılığı daha düşüktür, bu nedenle aşı, aşı olamayanların korunmasına yardımcı olabilir. Bu içerir

  bebekler
  çocuklar
  daha yaşlı insanlar
  kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler
  Bu gruplar, diğerlerinin aşılanmalarından fayda sağlar, çünkü hastalık o zaman toplumda yayılamaz.

  Bu topluluk bağışıklığının oluşturulmasına yardımcı olmak için çok sayıda aşı gereklidir. Çok sayıda insan aşılandığında, enfeksiyon zincirleri durur. Örneğin, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre, toplumda daha fazla yayılmasını önlemek için insanların %95’inin kızamık aşısı olması gerekiyor.

  İnsanlar üzerindeki yükü azaltmak
  Aşı, daha fazla insanın sağlıklı kalmasına yardımcı olarak, hastalıkların insanlar üzerindeki sosyal ve psikolojik yükünü azaltmaya yardımcı olur ve hastaneler ile sağlık sistemleri üzerindeki yükü azaltır. Bu, kaynakların kanser veya Alzheimer gibi diğer hastalıklarla savaşmaya gidebileceği anlamına gelir.

  COVID-19 aşıları nasıl çalışır?
  Aşılar, bir kişinin bağışıklık sistemini (vücudun doğal savunmasını) belirli bir hastalığı tanıması ve ona karşı savunması için hazırlayarak çalışır.

  Bağışıklık geliştirmek
  COVID-19 aşıları üzerine yapılan çoğu araştırma, COVID-19’a neden olan virüse özgü bir proteinin tamamına veya bir kısmına yanıt oluşturmayı içerir. Bir kişi aşıyı aldığında, bir bağışıklık tepkisini tetikleyecektir. Çoğu COVID-19 aşısı, bağışıklık oluşturmak için iki doz gerektirir.

  Kişiye daha sonra virüs bulaşırsa bağışıklık sistemi virüsü tanır. Sistem daha sonra virüse saldırmaya hazırlanır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.