Addison hastalığı nedir? tedavisi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #100003254
  Opr.Dr.Mustafa Mete
  Anahtar yönetici

  Addison hastalığı hakkında
  Addison hastalığı (primer adrenal yetmezlik veya hipoadrenalizm olarak da bilinir) adrenal bezlerin nadir görülen bir hastalığıdır.
  Adrenal bezler, böbreklerin üzerine oturan iki küçük bezdir. Kortizol, aldosteron ve adrenalin gibi temel hormonları üretirler.
  Addison hastalığında böbrek üstü bezi hasar görür ve yeterli kortizol ve aldosteron üretilmez.
  En sık 30 ila 60 yaşları arasında olmasına rağmen her yaştan insanı etkileyebilir. Ayrıca kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.
  Addison hastalığının erken evre semptomları, depresyon veya grip gibi daha yaygın diğer sağlık durumlarının semptomlarına benzer.

  • Yorgunluk (enerji veya motivasyon eksikliği)
  • Kas Güçsüzlüğü
  • düşük ruh hali
  • iştah kaybı ve kasıtsız kilo kaybı.
  • artan susuzluk hissi

  Zamanla, bu sorunlar daha şiddetli hale gelebilir ve baş dönmesi, bayılma, kramplar ve bitkinlik gibi başka semptomlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca küçük koyu renkli cilt alanları veya koyulaşmış dudaklar veya diş etleri geliştirebilirsiniz.
  Bu semptomlar her zaman Addison hastalığından kaynaklanmasa da, araştırılabilmesi için doktorunuzu görmelisiniz.
  Addison hastalığının semptomları ve Addison hastalığının teşhisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Addison hastalığı neden oluyor
  Bu durum genellikle bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunun sonucudur ve bu da bağışık hücrelerinin adrenal bezin dış tabakasına (adrenal korteks) saldırmasına neden olarak steroid hormonları olan aldosteron ve kortizol üretimini bozar.

  Diğer potansiyel nedenler arasında tüberküloz (TB) gibi adrenal bezlere zarar verebilecek durumlar yer alır, ancak bu nadirdir.

  Addison hastalığının tedavisi

  Addison hastalığı, eksik hormonları değiştirmek için ilaçla tedavi edilir. Hayatının geri kalanında ilacı alman gerekecek.
  Tedavi ile Addison hastalığının semptomları büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Durumu olan çoğu insan normal bir yaşam süresi yaşar ve birkaç sınırlama ile aktif bir yaşam sürdürebilir.

  Bununla birlikte, Addison hastalığı olan birçok kişi, yorgunluk nöbetlerini yönetmeyi öğrenmeleri gerektiğini ve diyabet veya düşük aktif tiroid gibi ilişkili sağlık koşulları olabileceğini fark eder.

  Addison hastalığı olan kişiler, adrenal kriz olarak adlandırılan semptomların aniden kötüleşmesi riskinin farkında olmalıdır. Bu, ilacınızı almamanız veya başka bir hastalık sırasında vücudunuzdaki kortizon seviyeleri önemli ölçüde düştüğünde olabilir.

  Adrenal kriz, uyarı işaretleri şiddetli mide bulantısı, kafa karışıklığı, ateş, baş ağrısı ve halsizlik içeren tıbbi bir acil durumdur. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.